фаворитите

Австриецът Доминик Тийм и руснакът Даниил Медведев ще изиграят тази неделя неочакван финал на Лондонския тенис мастърс, след като победиха съответно двамата най-добри играчи в световната ранглиста на ATP, сърбина Новак Джокович и испанеца Рафаел Надал.

В първия завой Тийм (3) победи номер едно в света Джокович със 7-5, 6-7 (10) и 7-6 (5) и продължи към втория си финал в Мастърса след загубата миналата година. Джокович, който търсеше шестата си титла на Мастърса, за да се изравни с швейцареца Роджър Федерер, доминираше в тай-брейка на третия сет 4/0, въпреки че Тийм обърна нещата със страхотни сервиси и добри възвръщаемости и в крайна сметка спечели на полуфиналите, в мач, продължил два часа и 54 минути в O2 Arena.

Тийм, воден от чилиеца Николас Масу, спечели единствения си Голям шлем тази година, US Open, освен че беше финалист на Australian Open през 2020 г. (загуби точно от Джокович). В допълнение, под ръководството на Massú, Thiem завладява единствените си 1000 Мастърса в Индиън Уелс 2019 и стига до втория си мастърс финал, след което губи миналата година от гръцкия Стефанос Циципас.

Негов съперник на финала ще бъде Медведев (4), който във втория кръг победи Надал (2) с 3-6, 7-6 (4) и 6-3. Руснакът, победител в групата, в която игра аржентинецът Диего Шварцман, е единственият непобеден в турнира и също победи Надал за първи път в кариерата си след три поражения.

24-годишният Медведев, роден в Москва и пребиваващ в Монако, има осем титли, една тази година (Masters 1000 de Paris-Bercy). За испанеца, 13 пъти шампион на Ролан Гарос, Мастърс ще продължи да бъде страхотната му висяща сметка, тъй като той никога не би могъл да бъде шампион в турнира, който събира осемте най-добри играчи за всеки сезон. Испанците трябваше да сервират 5-4 във втория сет, за да стигнат до финала, но Медведев го счупи до нула, за да удължи дефиницията и да наложи равенството.