Кениецът Дейвид Рудиша, световен рекордьор на 800 метра, бе провъзгласен в Тегу за световен шампион на дистанция без никаква дискусия и без някой от съперниците му да може да се бие с него.

крал

Роден на 17 декември 1988 г., Рудиша досега е бил световен шампион за юноши в Пекин 2006 г. и двукратен африкански шампион. Неговият световен рекорд (1: 41,01), постигнат миналата година в Риети (Италия), означава експлозията му, която сега се превръща в пълно управление.

На финал с високо ниво Рудиша командваше, както и когато искаше. Никой не можеше да го постави под контрол и той спечели категорично и с време 1: 43.91.

Отзад суданецът Абубакер Каки, световен шампион на писта на закрито в Доха'10, успя в последните метри с руснака Юрий Борзаковски, олимпийски шампион в Атина''04, и добави четвъртия си медал от разстояние след среброто Париж''03 и Хелзинки''05 и бронз в Осака''07.

Каки имаше много по-свеж финал и беше втори с 1: 44,41, осем стотни по-малко от Борзаковски (1: 44,49).

Полякът Марчин Левандовски, европейски шампион в Барселона'10, завърши великолепно състезание и беше четвърти (1: 44,80), а американецът Ник Саймондс (1: 45,12) пети.

Чернова връща титлата на седмобой в Русия

Татяна Чернова се възползва от неуспеха на британката Джесика Енис в хвърлянето на копие, за да вземе злато в седмобоя на световното първенство по лека атлетика в Тегу и да върне титлата в Русия десет години след като Елена Прохорова го направи в Едмънтън. "01.

Чернова, чийто най-добър авторитет беше бронзът, получен на Олимпийските игри в Пекин'08 - тя беше осма в Берлин''09-, се възползва от катастрофалното състезание на Енис за копие, в което бе оставена с лоша следа от 39, 95.

Руснакът, който хвърли 52,95, пое командването и го затвори на 800 метра въпреки страхотната и рискована кариера на Енис, който излезе готов да обърне ситуацията, но не можа.

Чернова се разписа добре за британците, които загубиха малко във втория кръг - тя беше надмината от полякинята Каролина Тиминска - и въпреки че направи личен белег в далечината (2: 07,81), тя надмина за малко руснака, който премина гол и триумфално вдигна ръце.

Новият световен шампион направи частици от 13,32 на 100 препятствия, 1,83 на височина, 14,17 на тегло, 23,50 на 200 м., 6,61 на дължина, 52,95 на копие и 2: 08,04 на 800.

В крайна сметка тя спечели с 6880 точки, с 29 повече от Енис (6751), също световен шампион на закрита и европейска комбинирана писта в Барселона''10, и подгласничката в Берлин''09, германката Дженифър Озер (6572 ).

Зарипова, кралица на 3000 препятствия

Испанката Марта Домингес, оттеглила се от състезанието поради майчинството си, намери наследник като световен шампион на 3000 метра препятствия в рускинята Юлия Зарипова, същата, която я победи миналата година на европейския финал в Барселона.

Зарипова имаше всички пълномощия, за да бъде коронована за световен шампион, две години след като беше втора, след Марта, в Берлин. Руснакът с време 9: 07.03, най-добрият в света тази година, достигна целта с необичаен марж от почти пет секунди пред тунизиеца Хабиба Гриби (9: 11.97).

Любимият теоретик, Milcah Chemos Cheywa, който се стреми да даде на Кения първата титла при жените в преобладаващо доминирано състезание за мъже, може да спечели само бронз (9: 17.16).

25-годишният африкански шампион Хемос беше категоричен фаворит не само с оглед на класирането на годината, което тя води с 9: 12,89, но и заради победите си през лятната кампания, включително пет в Diamond Лига (Доха, Рим, Ню Йорк, Лозана и Лондон).

Хемос беше на подиума като трети, когато Марта Домингес спечели на олимпийския стадион в Берлин. Нито тогавашната вицешампионка Гунара Галкина, настояща олимпийска шампионка, не спечели мястото си в руския отбор.

Кирани Джеймс, 18, печели 400 м

Кирани Джеймс, спортист от Гранада, който вдругиден навършва 19 години, победи американския LaShawn Merrit, световен и олимпийски шампион, над линията във финала на 400 метра, който затвори четвъртия ден на Световната купа.

Джеймс беше непобеден през този сезон и се придържаше към статута си, без никога да губи вяра, дори когато наблюдаваше как Мерит извежда двуметров аванс от последния ъгъл. Той прие предизвикателството и победи Северна Америка с три стотни с най-добрия рекорд в живота си (44,60).

Белгиецът Кевин Борли, европейски шампион миналата година в Барселона, се качи на подиума с 44.90, докато брат му близнак Джонатан завърши пети, зад ямайския Джермейн Гонзалес, който в Стокхолм победи Мерит, като за първи път падна под 45 секунди (44.69 )

Мерит, олимпийски и световен шампион, бе спрян за две години заради допинг, но американски арбитражен съд изслуша обяснението му, че неговият тройно положителен резултат през 2009 г. се дължи на използването на сексуален ободряващ агент, потвърден от аптеката, която го е продала, и намали наказанието за три месеца. Достатъчно, за да може да защити титлата си в Тегу.

Той се завърна в състезанието на 27 юли и само с едно състезание, това на Стокхолм, желанието му за победа от пристигането си в Корея беше толкова силно, че той заслепи в първия кръг: 44,35, най-добрата оценка, постигната някога в първата фаза, и засега най-добрият в света тази година.

Хартинг потвърждава заглавието на диск с два метра предимство

С три печеливши хвърляния и най-добра оценка от 68,97 метра, германецът Робърт Хартинг потвърди титлата си на световен шампион по дискос с два метра предимство пред естонеца Герд Кантер (66,95).

Финалът беше по-отворен от всякога. Напредналата възраст на "класиците" (Виргилиюс Алекна сега е на 39 години) и елиминирането на световния лидер на годината, унгарецът Золтан Коваго, в квалификацията отвори вратите на подиума за безпрецедентни претенденти.

Когато тласъкът дойде, защитникът на шампиона Робърт Хартинг не остави на съперниците си избор. Той проби състезанието при първия си изстрел (68.49) и за пореден път подаде 68 два пъти.

Сребро беше присъдено и от втория ининг, когато Кантер хвърли 66.95. Третият, иранецът Ехсан Хадади, беше далеч назад, с 66.08.

Алекна, два пъти световен шампион и също толкова олимпийски, също искаше да влезе в статистиката като най-възрастният медалист от световни първенства, но можеше да бъде шести с 64,09.

Полякът Петър Малаховски, настоящ вицешампион на света и на олимпийски игри, завърши още по-назад, девети с 63.37, а испанецът Марио Пестано, петият в световния списък на годината, загуби своята безспорна възможност да се качи на подиума, в своя пети пореден финал.