Истомин нокаутира сръбския крал на Австралия

Узбек Денис Истомин, 117 в света, остави сръбския извън Australian Open Новак Джокович, шампион шест пъти и защитавайки титлата през последните две години, побеждавайки го във втория кръг, 7-6 (10), 5-7, 2-6, 7-6 (5) и 6-4.

чантите

Джокович, втори носител, велик доминатор на този турнир през това десетилетие, се подда на Истомин за четири часа и 48 минути. Узбекският играч ще се изправи срещу испанеца Пабло Кареньо в третия кръг.

"От третия сет, който имах от третия сет, имах спазми в бедрото", Истомин каза след победата си, "най-голямата в кариерата ми", добави той, "и сега мога да почувствам, че мога да играя срещу тези момчета на същото ниво", каза той на пистата, където успя да детронира царя на австралийския турнир.

Джокович няма да може да забрави този мач или фосфорното зелено на очилата и лентата на челото на Истомин, играч, който подложи сръбския на тежък тест и който успя да повиши нивото си, когато играта се нуждаеше от този тласък.

Всъщност в пет мача до момента Джокович беше загубил само един сет от Истомин на канадския Мастърс през 2013 г. Тази загуба бележи преди и след това в кариерата на сърбина в Мелбърн. Никога до този четвъртък не беше паднал преди третия кръг на Откритото първенство на Австралия.

През последните седем години играчът на Белград бе загубил само веднъж от играч извън първата стотина. Беше миналата година на Олимпийските игри. от Рио де Жанейро, когато аржентинецът Хуан Мартин дел Потро го нокаутира в първия рунд.

Истомин никога не е побеждавал Джокович и в своите 33 мача срещу играч от десетката той запази в паметта си само една победа, тази от 2012 г. в Индиън Уелс, срещу валансиеца Дейвид Ферер. Най-добрата му победа от Големия шлем досега също беше срещу друг испанец, Николас Алмагро, 15-и в света по това време, в US Open през 2013.

Удар в гърдите след свързване на 15-ия му директен сервис (той завърши мача със 17), с който затвори тайбрека от четвъртия сет, изгърмя и напуснал К.О. на Джокович. Те се биеха четири часа и лицето на сърбина вече отразяваше сянка на съмнение и дори отчаяние.

Победата му над испанеца Фернандо Вердаско при дебюта му го беше накарала да се чувства добре, но Истомин го притесни и не му беше удобно. Когато загуби сервиса в петия гейм от последната четвърт, той разбра, че се сбогува с Мелбърн, като призна първото си поражение за годината.

„Това е тенис мач и във всеки един ден можете да загубите“, Джокович каза. "Опитах възможно най-добре и не се получи. Не мисля, че проблемът е физически. И двамата изглеждахме добре след четири часа и половина", добави той, за да постави под съмнение графика си по-късно.

"Не знам какъв е графикът ми в момента. Просто искам да се прибера при семейството си", каза Джокович потънал, който на въпрос какво взема от играта каза саркастично. „Взимам си чантите и се прибирам“.