Пространства от имена

Действия на страницата

Каролайн Возняцки. Професионален тенисист, роден в Дания, с изключителна кариера. Тя достигна номер едно в световната класация за жени в края на 2010 г. Тя е победител в няколко турнира от веригата на WTA.

Биографичен синтез

Тя е родена в Оденсе, Дания, на 11 юли 1990 г. Тя е дъщеря на полски родители, тясно свързани със спорта, тъй като майка й е била член на полския национален отбор по волейбол, а баща й е играл футбол в няколко полски отбора. Брат му Патрик е професионален футболист в Дания. Освен тенис, той обича и хандбала, футбола и плуването.

началото

Той започва да практикува тенис от много млада и има баща си като треньор. Той успява да спечели различни турнири в младежката категория, сред които са първенството на Уимбълдън и турнирът Orange Bowl.

Спортна кариера

Тя става професионален играч на 19 юли 2005 г., като участва в схемата на Sony Ericsson в Синсинати, Охайо, САЩ.

През 2006 г. играе в турнирите в Мемфис и Стокхолм, както и в турнира в Сеул, Южна Корея и Japan Open в Токио. Получава първия съответен резултат, като спечели титлата на Международната федерация по тенис (ITF) на двойки с Виктория Азаренка.

През 2007 г. тя успя да бъде включена сред 100-те най-добри играчи в света и стигна до първия си полуфинал на ATP турнира в Токио, където загуби от Venus Williams. Дебютира в Ролан Гарос, Уимбълдън и Открития турнир на САЩ. В края на сезона той печели две титли в Ортисей и в Лас Вегас.

Той започва 2008 г., като играе на изложбения турнир в Хонконг. В мача си срещу Мария Шарапова тя загуби с 6-2, 6-2, но успя да спечели трофея на двойки с американката Венера Уилямс.

В турнира на Откритото първенство на Австралия те победиха Гисела Дулко с 6–1, 6–1, Алона Бондаренко със 7-6, 6-1 и Сабине Лисицки с 4–6, 6–4, 6–3 в предварителните кръгове, но загубиха в четвърти кръг на Ана Иванович 1-6, 6-7.

Тя играе първия си етап от годината, играейки турнира на Катар, където след победа над китайския Юнг-джан Чан с 3-6, 6-2, 6-3 в първия кръг, във втория срещу Марион Бартоли с 6-2, 6 -3 и на трето място от Анабел Медина с 3-6 7-6 6-3, загубена за втори път през годината срещу Мария Шарапова с 0-6, 1-6. В турнира в Мемфис тя губи на четвъртфиналите срещу американката Линдзи Дейвънпорт с 0-6, 2-6, след като победи Милагрос Секера и португалката Мишел Ларше де Брито в предишните кръгове.

Участвайте в калифорнийския турнир в Индиън Уелс и победете Мелинда Чинк с 6-2, 7-6 в първия кръг, Мария Кириленко с 6-2, 6-0 във втория и Айко Накамура с 6-0 6-2 в третия, но загуби в четвърта срещу рускинята Светлана Кузнецова 2-6, 3-6.

На Мастърс Мастърс той загуби в четвъртия кръг от Винъс Уилямс с 3-6, 3-6. Той успява да получи първите си две ATP титли, като спечели турнира в Стокхолм (Nordea Nordic Light Open) и победи Вера Душевина във финала 6-0, 6-2 и турнира в Ню Хейвън (пилотен тенис) спечели Ана Чакветадзе 3- 6, 6-4, 6-1.

Получава третата титла в кариерата си в Токио (Japan Open), побеждавайки Кая Канепи и достига до финала в турнира в Люксембург, губейки от Елена Дементиева.

През 2009 г. тя беше провъзгласена за шампионка в първото издание на турнира Понте Ведра Бийч (САЩ), побеждавайки на финала канадката Александра Возняк.

През 2009 г. в Мадрид Мастърс тя стигна до финала на турнира на клей и игра в наскоро пуснатата La Caja Mágica, въпреки че загуби последния мач от руската Динара Сафина с 6-2, 6-4.

През септември тя игра на Откритото първенство на САЩ и стигна до финала, в който се представи добре, въпреки че бе победена от белгийката Ким Клайстерс.

След като стигна до финала на US Open, той се класира за първенството на Sony Ericsson в Доха. В дебюта си тя победи белоруската Виктория Азаренка с 1-6, 6-4, 7-5. Във втория мач тя победи рускинята Вера Звонарева с 6-0, 6-7 и 6-4 в третия си и последен мач преди полуфиналите на турнира, тя падна от сърбинката Йелена Янкович с резултат 2-6 и 2 -6.

Въпреки това поражение той успява да се класира за полуфиналите на турнира като втори в групата си след Янкович, въпреки че по-късно ще падне срещу Серена Уилямс.

На Откритото първенство на Австралия през 2010 г. тя има слабо представяне и пада в четвъртия кръг срещу китайската Li Na 3-6 и 4-6. Оттогава той постигна впечатляваща печеливша серия, която му позволява да достигне номер 1 в световната класация в края на годината.

През февруари 2011 г. той даде първо място на Clijsters, но през май го възвърна отново. Той обаче призна пред пресата, че не се интересува от информация за класирането.