Датската тенисистка победи Симона Халеп в големия финал на първия голям турнир за годината. С този триумф той се завърна на първата позиция в световната ранглиста на WTA.

Датчанката Каролайн Возняцки (N.2) спечели Откритото първенство на Австралия, първият турнир от Големия шлем в кариерата си, който служи за възстановяване на световния номер 1, като победи румънката Симона Халеп (N.1) в грандиозен финал 7-6 (7/2), 3-6 и 6-4, тази събота в Мелбърн.

возняцки

В битка от два часа и 50 минути, 27-годишната Возняцки излезе победител и също грабна световния номер 1 от съперничката си, шест години след като заема тази позиция между края на 2010 г. и началото на 2012 г. в продължение на 67 седмици. По този начин тя е играчът, който е трябвало да чака най-дълго, за да си възвърне почетната позиция.

QUE. А. МАЧ. @ CaroWozniacki печели нейния първи Голям шлем с победа срещу Симона #Halep във финала на #AusOpen Women!

- „Каролайн беше по-добра“ -

Тя става първата датчанка, която печели титла от Големия шлем и го прави на третия финал, след като е загубила първите две, на US Open 2009 и 2014.

"Отдавна чакам това, това е мечта, която се сбъдва. Гласът ми се тресе от това колко съм развълнуван", каза тя, след като събра трофея от ръцете на американската легенда Били Джийн Кинг пред зрителите на Род Лейвър Арена.

"Не е лесно да се говори, но искам да благодаря на Каролайн. Тя игра по невероятен начин. Тъжно ми е, че днес не можах да спечеля, но Каролайн беше по-добра", каза Халеп.

След труден период Возняцки се завърна на най-високото ниво през 2017 г., с победата си на Мастърса в края на октомври, трофеят му на най-високо ниво до тази събота, в кариера, в която вече има 28 титли (само зад Серена Уилямс и Мария Шарапова на веригата).

Датската състезателка оспорва 43-ия си Голям шлем, така че нейната победа я прави четвъртата най-„закъсняла“, която е коронясана. За да постигне това, той трябваше да прояви много търпение.

Тази събота ключът към триумфа му беше да добави към добре познатата си защитна способност и редовност, блестяща особено в резултата от сблъсъка, по-предприемаческа роля в атака, с 25 печеливши удара в дуела.

Новият шампион се доближи до елиминация във втория кръг срещу хърватката Жана Фет, която печели с 5: 1 в последния сет и има две мач точки.

- Извита дуел -

Двубоят му срещу Халеп беше пълен с извивки. Возняцки излезе по-добре, успявайки да пробие сервиса на съперничката си, но румънката се завърна, преди да падне в равенството.

В средата на втората жега Халеп изглеждаше така, сякаш хвърля кърпата, жертва на удар от изтощение, с горещо и влажно време в Мелбърн (повече от 30 градуса, дори когато вече е паднала нощта). Но той рискува и успя да се върне.

Халеп вкара повече печеливши точки (40 срещу 25) и повече фаулове (47 срещу 28), тъй като поемаше повече рискове и варираше ударите си.

Решаващият кръг бе белязан от размяна на почивки. Возняцки, способен да се защити до изтощение в последния мач, взе победата в мач за запомняне.

"Знам, че е труден ден за Симона. Съжалявам, но трябваше да спечеля днес, сигурен съм, че ще имаме много мачове в бъдеще. Беше невероятен мач и невероятна битка, отново, аз съм съжалявам ", посветен на своя съперник Возняцки.

"Ще се бия и се надявам да се надявам да имам още една възможност като днес. Тъжен съм, защото не можеше да бъде третият (финал от Големия шлем), но се надявам, че четвъртият ще има късмет", каза Халеп, който преди това загуби финалите на Роланд . Гарос през 2014 и 2017 г.