„Това сребро има вкус на злато, защото работих с много усилия, за да получа този медал и плодът на усилията се вижда“, увери Ибаргюен пред AFP след успеха си.

медала

След като прекара голяма част от състезанието в търсене на бронза, при последния си скок колумбиецът прелетя 14,80 метра, за да остане със среброто, измествайки украинката Олга Саладуха (14,79) на трета позиция, в тест, който спечели казахстанката Олга Рипакова (14,98 ).

Ибаргюен спечели най-добрата награда за деня сред латиноамериканците в спор в Лондон-2012, докато бразилските моряци Робърт Шайд и Бруно Прада взеха бронз, както и мексиканската гмуркачка Лора Санчес и аржентинския тенисист Хуан Мартин дел Потро.

Шайд и Прада бяха трети в олимпийското състезание по ветроходство в категория "Звезда", надминат от шведската двойка, сформирана от Фредрик Лоуф и Макс Салминен, който беше златен, и британските Иен Перси и Андрю Симпсън, сребърни.

Въпреки че бразилците бяха завършили втори до финала + състезание за медали +, те се включиха в дуел с Пърси и Симпсън, от който шведите се възползваха, за да спечелят.

Шайд увери, че „ние (той и неговият партньор) сме имали кариера с много медали, така че сме доволни от бронза“.

Шайд вече брои, сред богатия си рекорд, със сребро в Звезда в Пекин и две златни в Атланта-1996 и Атина-2004 в клас Фин, категория, в която спечели и сребро в Сидни-2000.

Мексиканската гмуркачка Лора Санчес също беше доволна от третото си място в състезанието на три метра батут.

«Вкусът ми е страхотен. Това беше това, което ми липсваше на Олимпийските игри ”, каза 26-годишният Санчес, който стана първата жена в страната си, която спечели медал в индивидуално гмуркане на игри.

Мексиканската гмуркачка добави 362,40 точки по време на петте си скока, за да изостане от китайската У Минсия (414 единици) и Хе Цзи (379,20), съответно златни и сребърни медали.

Разпределението на латиноамериканските медали бе затворено от аржентинския тенисист Хуан Мартин дел Потро, който спечели още един бронз, побеждавайки сърбина Новак Джокович в утешителния финал на тенис турнира със 7-5 и 6-4.

"Не знам дали е нещо историческо, остава само, че има олимпийски медал, дори и бронзов", каза щастливият "Делпо" след мача си.

Като се вземат предвид постигнатите тази неделя, вече има 24 метала, постигнати в таблицата за медали от латиноамериканците, със седем за Бразилия (1 злато, 1 сребро и 5 бронза), пет за Куба (2 злато, 2 сребро, 1 бронз ) и още пет за Мексико (3 сребърни, 2 бронзови) като тези, които допринасят най-много.

Останалите са три за Колумбия (2 сребърни, 1 бронзов), едно златно за Венецуела, едно сребърно за Гватемала и едно бронзово за Аржентина.

И реколтата все още може да продължи, след като кубинският световен шампион в полутежка категория Лазаро Алварес си осигури поне бронзовия медал, като влезе в полуфиналите на олимпийския боксов турнир, след като победи бразилеца Робенилсън Виейра по точки (16-11).

„Излязох с по-малко напрежение, отколкото в първата ми битка, но никога не изпусках от поглед факта, че това е първият (кубински) медал по бокс и той трябваше да бъде осигурен“, заяви Алварес, след като излезе от струната.

Също в битката си за медал, аржентинският баскетболен отбор, който ще се изправи срещу САЩ, който остава непобеден в Лондон-2012, въпреки че два пъти се натъкна и на южноамериканците.

В зависимост от този мач и този, който ще се изправи срещу Испания с Бразилия, един от последните двама може да избегне страховитите северноамериканци.