Испания победи Исландия с единадесет гола от Entrerríos и след луксозно първо полувреме (20-10) и си осигури полуфиналите

Новини, запазени във вашия профил

españa

Астуриецът Алберто Ентрериос, в центъра, празнува отбелязването на гол в мача срещу Исландия./EFE

Овиедо, J. M. MATUTE

Испанският отбор по хандбал сертифицира пропуска си за полуфиналите на световното първенство в Швеция с авторитет и предварително. С авторитет, защото остава непобеден в шампионата, след като вече е изиграл седем мача и е дал добър отчет вчера на Исландия, настоящата вицешампионка на Олимпиадата и континентален бронз; предварително, защото хората на Валеро Ривера, вече с билета в джоба си, ще могат да приемат с лекота днешния сблъсък срещу Унгария. Дания и Швеция, първите две от другата група, се появяват на хоризонта в петък.

Испания отмъсти на игрите в Пекин, когато Исландия ни отдели от борбата за злато, и го направи, като подписа първа част от истински лукс. Запомнящ се. Половин час, в който хората на Валеро Ривера следваха сценария, за който мечтае всеки треньор: Ако вкарат един гол, вкарайте два.

Испанската нападателна защита, с Роберто Гарсия като стилет, прекъсна връзката на исландската фронтова линия със своя пивот (Гунарсон не постигна първия си гол до 24-ата минута и нямаше да вкара повече) и грабежите в защита бяха преведени в бърза и ефективна игра в атака и в табло, в което испанците се насладиха да удвоят исландците.

По този начин Испания изпращаше 2-1, 4-2, 8-4. Ако ви сложат едно, сложете две; Ако сложат едно, сложете две. 10-5, 12-6, 14-7. Гурбиндо и Ентрериос разбиха отбраната на Исландия. 16-8, 18-9. Хуанин Гарсия имаше възможността да пробие тоника и да постави 21-9 преди почивката, но ударът му с откат удари дървото и остави няколко секунди на часовника за Петерсон да сложи 20-10 по пътя си към съблекалнята.

Спирка от Стербик и последвалият гол на астуриеца Алберто Ентрериос направиха 21-10 в началото на второто полувреме, сякаш за да стане ясно, че Испания нито ще има доверие, нито ще се уреди. Тогава словенците Любич и Кръстич претендираха за своето място на известност и решиха да подсвиркнат, гледайки резултата; тоест да накаже испанското търкане и да позволи на пияните исландски жени. И резултатът беше съкратен. От 13-23 отиде на 17-23 и 20-25. Исландия бе намалила разликата наполовина и часовникът все още показваше още 15 минути до края.

Време беше да се маркира територията и Стербик и братята Ентрериос се погрижиха за нея. Национализираната цел от унгарско-сръбски произход първо се погрижи за спиране на инерцията на викингите с две последователни спирки, втората грандиозно за изстрелване от опората, докато астурийците се увериха, че разликите няма да намалят повече (26-21, 28 -2. 3).

Последните минути на мача послужиха на Исландия да загуби нервите си и последваха изключвания, въпреки че единственият изгонен от играта в крайна сметка беше Алберто Ентрериос. след като получи огромна плесница от Сваварсон.

С прекъсната игра, хората на Валеро Рибера се възползваха от възможността да увеличат още малко разликата до 32-24 и така испанската скамейка изживя последните моменти без удари. Играта срещу Унгария, която затваря втората фаза, ще живее днес без шокове, докато полуфиналите в петък вече се обмислят, като Дания или Швеция са опоненти.

Определиха четирите отбора, които ще се борят за медалите

Световното първенство в Швеция ще живее днес последния ден от първата фаза без напрежението, което може да се очаква в началото, тъй като са решени четирите отбора, които ще играят полуфиналите в петък: Франция, Испания (група 1), Дания и Швеция (група втора).

И в двете групи остава да се реши кой ще премине като първи или втори, което по принцип може да накара Дания и Швеция, които са премерени една срещу друга, да "играят" с резултата, ако искат да избегнат Франция - сегашната олимпийска, световна и световни шампиони. Европейски и избират да мерят срещу Испания. Дания и Швеция ще се срещнат, знаейки резултата от Испания-Унгария, но Франция - която затваря деня - ще бъде тази, която има последната дума.