Майорката ще се бори за титлата с Вавринка, след като победи австриеца Доминик Тийм (6-3, 6-4 и 6-0)

излага

Испанците Рафаел Надал ще изиграе десетия си финал в Париж, където не е загубил нито един, след като победи австриеца Доминик Тийм с 6-3, 6-4 и 6-0 за 2 часа и 7 минути, за това, което ще бъде измерено от неговата десета купа на мускетарите срещу швейцареца Стан Вавринка.

Надал не е загубил нито един сет в турнира и е пропуснал само 29 мача, шест по-малко, отколкото през 2008 г., когато стигна до финала, след като даде 35.

Рекордът обаче се държи от шведа Бьорн Борг, който се появи на финала през 1978 г. само с 27 загубени мача.

Надал поздрави своя съперник за завършения турнир и прогнозира "много тежка игра" срещу Вавринка, че "прави невероятен тенис".

„Да играя отново финал в този турнир, най-важното в кариерата ми, е нещо много емоционално“, каза испанецът.

Двубоят срещу Вавринка също ще бъде мач за световния номер 2. Който спечели, ще го запази. В случая с Надал, който вече е гарантиран номер 3 в света, най-доброто му класиране от март 2015 г., спечелването ще му даде най-доброто класиране от октомври 2014 г.

Вавринка победи британеца Анди Мъри в другия полуфинал, номер едно в света, с 6-7 (6), 6-3, 5-7, 7-6 (3) и 6-1, оставяйки първите два комплекта от две седмици да се изплъзнат. Той ще бъде 2-ри в света, ако спечели втората си купа за мускетари, след тази, която постигна през 2015 година.

Това ще бъде 19-и дуел между двамата тенисисти, втори във финала на страхотен, след който швейцарецът спечели на Откритото първенство на Австралия през 2014 г., когато спечели първия си Голям шлем.

Надал е побеждавал швейцареца 15 пъти, пет от тях на клей, където е загубил само един мач срещу Ваврика, който вече е победил на Ролан Гарос през 2013 г., на четвъртфиналите. Но това ще бъде двубой между двамата тенисисти, които са имали най-добрия турнир.

Надал е помел всичките си съперници, включително Тийм, който оказа по-малко съпротива от очакваното. 23-годишният австриец, 7 в света, е единственият тенисист, който победи Надал на клей през този сезон и стигна до полуфиналите, след като победи сърбина Новак Джокович, който защитаваше титлата, в три сета.

Но във втория си полуфинал на „Ролан Гарос“ той показа, че центърът на Париж все още е голям за него, особено ако се изправи срещу бурята на Майорка.

Мачът не приличаше на този, който изиграха преди няколко седмици на четвъртфиналите в Рим, където австриецът спечели с 6-4, 6-3.

Преди, Надал го беше победил на финалите на Барселона и Мадрид, но в Foro Italico представянето му беше спаднало.

Беше пауза преди пристигането в Париж, където отново се появи най-добрата версия на испански. Ако в Рим Тийм беше по-агресивен да доминира над Надал, във Филип Чатрие той също се опитваше да съкрати точките, да търси печеливши точки, което го накара да умножи грешките.

Неразрешим, Надал го принуди да рискува твърде много, да спечели точка няколко пъти, което в крайна сметка отнема австриеца.

И че той бе започнал играта, като спечели сервиса на Надал, но веднага даде своя на следващия. Испанецът, наранен в гордостта си, добави четири поредни мача и остави ръкава на правия път.

Подвигът на младия Тийм, който всички определят като един от играчите, които ще доминират в пистата през следващите години, Стана сложно и въпреки че той продължаваше да опитва, силата на Надал беше впечатляваща.

След като счупи сервиса на съперника си в третия гейм от втората четвърт, той запази разликата, за да спечели сета.

Тийм вече не беше в играта и се отказа от последния ръкав в бяло.

Това ще бъде двадесет и вторият финал от Големия шлем за Надал, който по този начин надминава Джокович и е на 6 зад швейцареца Роджър Федерер, който е играл най-много.