2005-2006

Сезон, който ще бъде много трудно да се повтори. Perfumerías Avenida постигна исторически дубъл в най-добрия сезон на клуба в историята му. Avenida подсили ключови позиции и сформира гаранционен персонал. Клара Бермехо пристигна, за да засили базовата позиция, Елена Торникиду, най-успешната играчка в женската лига, се присъедини към нападателната позиция. За силовия нападател клубът подписа Кели Шумахер, който бе отличник в предходния сезон в Бургос и чието качество и амбиция скоро ще се превърнат в един от фаворитите на трибуните. Лаура Кемпс и Нурия Мартинес повториха в отбора и Ванеса Хейдън пристигна с намерението да прекара целия сезон в клуба. Американката обаче разочарова от бягството си в срамен акт и напусна клуба през задната врата. За покриване на напускането му бяха подписани двама високи играчи: българката Мими Томова и ямайката Симон Едуардс.
В първия кръг на редовната лига Perfumerías Avenida добави 10 победи и 3 поражения, достигайки четвърто място в Копа де ла Рейна, проведено в Леон. Caja Canarias беше първият съперник, а Avenida спечели 71-55.

На полуфиналите Perfumerías Avenida се изправи срещу Hondarribia, който пристигна като най-добрия отбор в първия кръг. Това беше много интензивен мач, който не беше решен до последната четвърт. Сдвояването в района между Кели Шумахер и Муриел Пейдж си струва да си припомним как работата, извършена в чужбина от Лора Кемпс и Елена Торникиду, беше добре подпомогната от Нурия Мартинес. В полуфинала срещу Hondarribia той вкара 15 точки и започна да осигурява MVP на турнира. В крайна сметка Perfumerías Avenida спечели 63-50 и спечели място на финала. Феновете се отзоваха масово на призива на своя отбор и около 1000 саламанчани запълниха трибуните на павилиона.

Това, което вече изглеждаше грандиозно, придоби епично измерение на финала. 2000 фенове на Авенида изпълниха трибуните в синьо и насърчителни викове към отбора, участващ в най-голямото изместване в историята на клуба. Леон приличаше на Саламанка и играчите не искаха да разочароват синия прилив.
Рос Касарес се беше отървал от UB Barça в полуфинала, играейки на високо ниво и започна като фаворит.
И двата отбора изиграха страхотна игра, дори във всички аспекти на играта. Нито един от двамата не успя да слезе от таблото и така стигнаха до последния период, обвързани по точки. Има кошници, които се запомнят навреме като решаващи и в този мач тройка на Лора Кемпс с минута от мача напред спечели този ранг. Клара Бермехо от линията за свободни хвърления осигури победата на Perfumerías Avenida, който спечели 67-60.

Във втория кръг отборът постигна още 10 победи, които послужиха за завършване на редовната лига на втора позиция зад Барселона. Ямайката Симоне Едуардс напусна клуба и звездният Тадж Макуилямс пристигна, за да покрие позицията на 5. Кая Канариас отново се озова на пътя на Авенида и резултатът от поредицата беше 2: 0. Както в купата на Hondarribia, те се срещнаха със Salamancans на полуфинала. Първият мач се игра в палата на Вюрцбург и Хондарибия беше изненадващо, като спечели с 59-73 и нанесе тежък удар върху стремежите на Саламанка. Perfumerías Avenida играеше сезона в Hondartza Kirodelgia и осъзнавайки необходимостта от победа, той скочи на терена, за да помете. През първата четвърт той постигна 26-9 серия, която наруши самочувствието на Хондарибия и подсили отбора на Хосе Игнасио Ернандес. Окончателната победа дойде със силните 50-69.

Сериалът се завърна в Саламанка и Вюрцбург беше мястото на катастрофата. Perfumerías Avenida излезе по-добре в играта и постигна 6 точки преднина през първата четвърт. Вторият беше много различен и баските отидоха да си починат напред на таблото. С урока, извлечен от първата игра, Авенида скочи на корта, за да осъди полуфинала и даде защитен рецитал, който остави съперника му само с 4 точки през третата четвърт. Авенида спечели с 67-45 и постигна квалификацията си за финала.

Този път Барселона успя да се справи с Рос Касарес и беше последният съперник. Perfumerías Avenida не бе успял да го победи в лигата и затова каталунците скочиха като фаворити. В първата игра UB Barça трябваше да се поти, за да постигне победа. Удар в окото от Тадж Макуилямс му попречи да присъства в четвъртата четвърт и Авенида загуби. Втората игра на Пикадеро беше явно доминирана от Саламанка. Avenida започна с 7-20 частично и завърши играта с победа с 12 точки.
Възстановен фактор на домакинския корт, Perfumerías Avenida изигра титлата във Вюрцбург в два мача. С пълен хаус в павилиона, отборът продължи да показва опустошителната игра, която развиваше в плейофите и вече през първата четвърт постигна доход от 15 точки (31-16). В третата победата беше застрашена, но Нурия Мартинес вкара тройка, която върна самочувствието на отбора. В края 71-58 и Perfumerías Avenida на мач от първата си лига.

Последният мач не можеше да започне по-добре. Отборът отново постигна доход от 9 точки през първото тримесечие. След изравняването на мача и през третия период Perfumerías Avenida беше изненадан от 5-16, което изведе UB Barça напред. Амбицията на трибуните и отборът се събудиха за победа през последната четвърт въпреки трудността на катастрофата. Тези, които бяха там, няма да забравят атмосферата и взрива на радост, които триумфът на женския им баскетболен отбор предизвика в града.

Гръцката Кастория беше съперникът, който кръстоса с Халкон Авенида в осминафиналите, съперник, който не оказа малко съпротива на потенциала на отбора от Саламанка. Равенството завърши с две победи: 67-80 и 87-56.

Във втория кръг отборът трябваше да пътува за Турция за първи път. Съперник беше отборът от град Мерсин. Въпреки че отборът пострада на съперничещия корт, в крайна сметка спечели със строги 73-77. В Саламанка Халкон Авенида едва ли е имал проблеми, когато преминава над съперника си, печелейки с 23 точки: 66-43.

След тази игра най-достъпните съперници бяха завършени. От този момент нататък царува голямо равенство, изменено само от потенциала на Спартак. Турският Бешикташ беше следващият препъни камък. Първата игра се игра в Саламанка с ясна цел: да се постигне възможно най-висок доход, за да се спаси натискът от турското знаме. Вюрцбург прекара страхотна нощ. Halcón Avenida се наложи над 78-60, като даде рецитал на играта на поле, изпълнено докрай с тълпа, която не спираше да радва дори когато играта беше спечелена. Доходът от 18 точки беше широк, но никой не вярваше какво може да се случи в Истанбул. Akatlar Spor Salonu беше арена на голяма битка на корта. В края на мача Бешикташ имаше възможността да преодолее загубения доход в Саламанка и беше с 14 точки напред, но умствената сила, показана от Халкон Авенида, им позволи да се класират. Крайният резултат беше 68-59.

Този мач стана първият международен мач, до който отборът пътува, придружен от по-голямата част от градските медии.
Halcón Avenida спечели лотарията на полуфиналите. Най-добрият отбор в състезанието, Спартак Москва ще бъде съперникът. Клуб с бюджет, който утрои Саламанка и с възможността да подпише Лиза Лесли, която никога не е играла извън WNBA. В руската столица Спартак показа тяхното качество и не позволи на Falcon Avenida да има шанс да постигне добър резултат. 71-55, което отрази таблото, направи завръщането в Саламанка много трудно.

С павилион, пълен до знамето, и с илюзия през облаците, всичко изглеждаше възможно във Вюрцбург. Halcón Avenida спечели с 8 точки на полувремето, половината от необходимото, но през третата четвърт Спартак реагира и намали дефицита до 3 точки, правейки целта невъзможна. С асимилираната елиминация отборът се опита да спечели играта, но последният удар на Нурия Мартинес излезе от ринга и мачът завърши наравно 61-61.

Феновете на Саламанка дадоха урок, като аплодираха своя отбор и съперника. Беше вълшебен ден, в който бе видяна една от най-добрите баскетболни игри, на които Саламанка успя да се наслади. Двубоят между Лиза Лесли и Кели Шумахер в картината ще остане на ретината на всички, просто грандиозно.