Канарските участници се откроиха, още една година, сред елита на международните състезатели на Transvulcania Naviera Armas 2016. Гомеранът Кристофер Клементе повтори в десетката на Ултрамаратона, като по този начин стана единственият бегач в региона, който го постигна три пъти. Междувременно в маратона за хотели H10 Transvulcania, Хуан Хосе Родригес и Доминго Хуарес получиха съответно второ и трето място.

triplet

Клементе, назначен за посланик на Трансвулкания Навиера Армас, има изключителен старт на годината. В Маратон Меридиан, тестът, който го видя да се роди, успя да бъде първият бегач, който падна под 4 часа, като определи новото най-добро време на 3 часа 54 минути и 21 секунди. В началото на април той искаше да се мери с най-доброто от испанското първенство по Ultratrail (Fedme), проведено в Монсени. Дълго време той водеше състезанието, но трябваше да се откаже поради проблеми с маяците по маршрута.

Следващата среща в календара беше Санта Круз Екстрийм, където той също спечели победата. Всички те бяха добър тест за този Transvulcania Naviera Armas, в който гомерото отново показа, че е един от най-добрите в света.

Пристигането му на финала обаче не беше лесно. По време на обиколката той имаше тежки стомашни проблеми и при слизането до Тазакорте падна и удари силно лявото коляно. В резултат на падането се откри грандиозна пролука, която изискваше няколко шева. Първите му думи веднага след като завърши състезанието бяха с емоционална благодарност към феновете на Палмера.

Йерай Дуран, друг от изключителните канарчета, трябваше да напусне Ел Пилар поради болка в метатарзалната кост. Така той остана без възможност да подобри тринадесетото място, постигнато при първото му и единствено участие през 2009 г. Предвид това обстоятелство, Агустин ‘Тини’ Гарсия пое поста, който повече от срещна предизвикателството да представлява архипелага. Той завърши на 37-о място с 8 часа, 46 минути и 31 секунди, докато третият канарец беше Андрес Сантана от Фуертевентура на 46-то място в генералното класиране. Що се отнася до палмероса, първият беше Иван Касерес, който влезе на 54-та позиция и потвърди витолата, постигната вече в предишното издание.

При жените първата канарче беше Никола Браун. Бегачът, от ирландски произход, но живеещ в Лансароте, завърши за 10 часа, 46 минути и две секунди. Отзад, на ръба на дванадесетчасовото състезание, пристигна Ана Бегоня Гонсалес, вторият Канарски остров и първото палмово дърво, достигнало до Лос Ланос де Аридане.

Друго място, което постигна висока позиция, беше Хуан Хосе Родригес, подгласник в Трансвулкания H10 Hotels Marathon. Воланът всъщност беше единственият, способен да затрудни Кабо Вердейн Данилсън Перейра, който стана общият победител. В същия тест ветеранът Доминго Хуарес, от Гран Канария, завърши подиума и стилно постави летвата на Канарските острови, докато при жените Ракел Линарес също успя да се промъкне в топ пет.

В Полумаратон на Transvulcania Plátano de Canarias 2016 най-добре позиционираният беше Хосе Луис Хинохоса, четвърти като цяло, докато Keyla Saavedra направи същото в своята модалност.

SoyMaratonista е интернет сайт, специализиран в маратон и улични състезания, който ще ви помогне да подобрите представянето си чрез най-пълната информация за обучение, хранене и хидратация, контузии и много други. Можете също така да се свържете с други брокери и да споделите опит.