Гастон Гаудио загуби невероятен мач срещу Евгений Кафелников: спечели петия сет с 5-2 и 40-15, но не се възползва от двете мач-точки. Той загуби фокус с грешно решение на руски боен състезател, подаде оставка 16 поредни точки, а също и мача.

илюзията

Спазми в душата ", пее Чарли Гарсия. Това почувства вчера, когато беше 20:58 в Москва, а Гастон Гаудио току-що бе загубил невероятна игра срещу Евгений Кафелников. Нещо подобно вече се беше случило и преди, когато Хуан Игнасио Чела пропиля шанс да победи Марат Сафин. Въпреки че 2: 0 за Русия в първия ден на полуфинала за Купа Дейвис беше предвидим, това, което се случи за 7 часа и 14 минути тенис на синтетичната повърхност на Спортния дворец Лужники, те можеха да хвърлят същия резултат в полза на Аржентина или поне 1-1, който ще им позволи да мечтаят да стигнат до финала за Купа Дейвис за втори път в историята. Сега този шанс изглежда твърде далеч.

Трябваше да видите лицето на Гаудио, когато той присъства на пресконференцията. Почти не можеше да говори. Това е, че той загуби игра от тези, които за съжаление ще останат в историята. Защото в петия сет той сервира 5-2 и 40-15 срещу Кафелников, който дори не знаеше къде стои. Те бяха две точки за мач, в които беше необходимо това, което беше необходимо, което Гаудио не добави към фантастичния си тенис, който по техника няма на какво да завижда на петицата в света. Ел Гато удари топката от бекхенд на първата мач-точка. И във втория се играе паралелен десен, че по-късно, след няколко повторения по телевизията, се видя, че е добре. Но един от руските бойци (който направи няколко грешки в полза на местното население) го изпя лошо. Португалският съдия Хорхе Диас, може би най-добрият в света, не можа да го поправи, защото беше от другата страна. Гаудио протестира и по-късно заяви, че е много сигурен, че целта е добра.

Но невероятното е какво се случи с аржентинеца след това. Той загуби 16 поредни точки, тъй като при 5-4 се завърна да сервира за мача и Кафелников го счупи до нула. По-късно, в равностойните 30 на дванадесетата игра, той отново трябваше да се лекува от спазмите в краката си. Нещо, което вече е често срещано у него. Това се случи тази година с Лапенти в Австралия, срещу Чела в Ки Бискейн, с Фереро в Ролан Гарос и с руския Южни на Уимбълдън. Всички направени тестове бяха добри. Така че проблемът е психически. И вчера тези крампи се появиха твърде рано: в третия сет.

„Да, това е най-тъжният ден в кариерата ми“, призна Гаудио, който изигра фантастичен първи сет, спечелвайки го с 6-3. Във втория той продължи да доминира до 2-2. Там със своя сервис той започна да се срива: лесен удар, завършил в мрежата, бе последван от двойна грешка. Той възстанови пробив през 10-ата, но веднага даде нов шанс на Кафелников, който взе главата 7-5. В третия руснакът го разби в първата и последна игра, за да запечата 6-3. И в четвъртия, Гаудио отново разкри таланта си, за да получи 6-2.

Докато дойде петият. Изглеждаше като от Кафелников, който бързо отиде с 2: 0. Но там, тесен и всички, опитвайки се да играе къси точки, аржентинецът стигна до тези известни две мач-точки.

Изминаха 4 часа и 8 минути страхотен тенис между двама играчи, които обикновено напускат игрите. Можем да се уверим, че въпреки грешката на съдията, дуелът не е спечелен от Кафелников. Той беше загубен от Гаудио, който подаде оставка от непобедените девет сингъла в Дейвис. И ние настояваме, за съжаление това ще остане в историята като онова поражение на Гилермо Вилас срещу Мануел Орантес в полуфинала на Forest Hills през 75 г., когато той беше 2 сета при 1 и 5: 0 и загуби пет мач-точки Габриела Сабатини в. На четвъртфиналите на Ролан Гарос 93, когато победи Мери Джо Фернандес с 6-1 и 5-1 и също така пусна пет точки, за да уреди делото.

Чела също имаше шанс, доста малко по-малко между другото, но той направи две грешки, когато в третия сет беше 4-3 и 40-15 срещу Сафин, който почувства твърде голям натиск, за да играе срещу шестте хиляди руснаци, които присъства вчера на Лужники.

Сега, както каза капитанът Алехандро Гатикер, възможността за победа "е много далеч". Твърде. Срамота е.