Малко след като встъпи в длъжност, в средата на 2016 г., Пеп Гуардиола покани Серджо Агуеро в ресторант. Техническият директор искаше Кун да подобри хранителните си навици и да се адаптира към диета с по-високо съдържание на фибри. И във футбола той обясни, че трябва да бъде още една част от колективната екипировка, в която никой не е освободен от натискане на изхода на съперника, че неговият принос без топката ще бъде толкова важен, колкото когато се изправя пред топката и благодари към силната си долна част на тялото дриблира и завършва с мощност и прецизност.

връзка

Имаше разбирателство между каталунеца и аржентинеца, въпреки че през сезон 2016/17 те не получиха никаква титла. Завоеванията ще се случат от следващата година с Манчестър Сити, който в момента е двукратен шампион във Висшата лига, първият с рекорд от 100 точки, а следващият със страхотно завръщане в Ливърпул.

Връзката и съжителството между Гуардиола и Агуеро винаги бяха хармонични и уважавани. Кун не е пламенен пазач, от многото, които съществуват, и те се радват на висока оценка за каталунеца, но той винаги го е разпознавал като човек, способен да извлече най-доброто от отбора. Треньорът неведнъж е казвал, че аржентинецът е жива легенда поради статута му на исторически голмайстор на Сити.

От трите официални мача през този сезон, Агуеро стартира за първи път тази събота срещу Тотнъм на стадион Етихад. Той беше останал на пейката във финала на "Community Shield", спечелен с дузпи за Ливърпул, и влезе в последните 21 минути от 5-0 за Уест Хем за Премиер. Гуардиола беше избрал бразилеца Габриел Исус пред себе си.

Вчера, в интензивна среща между два много добри отбора, Агуеро бе направил 2-1, като предвиди на първия пост и дефинира с фин крос център на Де Брюйн. Кун гол 204 за официални състезания в деветия си сезон за гражданите. За премиера това бяха 166 толкова, от които 97 записа на стадион Етихад. В световната домашна статистика той е надминат единствено от Тиери Хенри (114 в Хайбъри на Арсенал) и Уейн Рууни (101 в Олд Трафорд) в Манчестър Юнайтед, според Opta.

Манчестър Сити отиде с 1: 0 с гол на Рахийм Стерлинг, който преминава през много вдъхновено начало на сезона: пет тържества в три мача. Три минути по-късно Ерик Ламела изравни с удар извън рамката, която влезе до греда. Полузащитникът, който се появи в Ривър, не бе отбелязал гол за Премиер от 3 ноември 2018 г. срещу Уулвърхамптън. Пет минути от края той беше заменен от Джовани Ло Селсо, подкреплението, което се присъедини преди десет дни от Бетис и имаше официалния дебют.

След 35 минути през първото полувреме Агуеро установи 2-1. В 11 на секундата бразилецът Лукас Моура изравни и 9 минути по-късно възникна ситуация, която отвлече вниманието от играта на чиста емоция. Гуардиола наредил замяната на Кун от Исус. И двамата се състезават за позицията, с по-голямо участие на аржентинеца, който в последния премиер изигра 2480 минути в 33 мача (31 като стартер) срещу 1019 на бразилеца в 29 (8 от началото).

Веднага след като напусна централната линия, Кун отхвърли поздрава на Гуардиола и се отприщи силен кръст с предизвикателни погледи, бомбастични жестове и рисковани думи. Агуеро се изправи, не беше обезсърчен от предизвикателството. Те бяха секунди на голямо напрежение, докато Кун седна на пейката, до Махрез, също толкова изненадан, колкото останалите от раздора.

Студените дрехи, сякаш искаха да намекат, че това е треска на момента, която няма да доведе до последствия, те най-накрая се поставят в една от многото смущаващи ситуации, предизвикани от прилагането на VAR. Габриел Исус бе вкарал третия, когато остана с център, отклонен от съотборник. Имаше кръг от тържества на корта и отстрани, където Гуардиола и Агуеро се прегърнаха, казаха няколко думи и между усмивки те сякаш запечатваха помирение.

Празничната атмосфера беше прекъсната, когато, както се посочва от VAR, съдията не потвърди целта, тъй като топката, преди да достигне до Габриел Хесус, беше отклонена на ръката на защитника Лапорт С новите модификации на регламентите, всяка ръка в ситуация на атака, която завършва с цел или улеснява преобразуването, трябва да бъде санкционирана, независимо дали има намерение или не, тя е близо до тялото или е отворена.

След срещата Гуардиола бързо определи Агуеро като „фантастично момче“. И той обясни, че всичко се дължи на недоразумение: "Серджо вярваше, че съм му ядосан за целта, който получихме няколко минути преди това. Този, който дойде от корнер. Исках движения за мъжа и той мислеше, че беше му ядосан. Но рядко се ядосвам на играчите. Знам какво означава да си на терена. Емоциите са част от нашата игра. Говорих с Кун по време на играта и след това. И това е. Той е момче, обичам много: знам за вашите чувства ".

Агуеро не направи никакво изявление и в своя акаунт в Twitter спомена само играта: "Ние бяхме значително по-добри и заслужихме повече. Но това е футбол и тези неща се случват. Нека продължим така".

Ще има ли последствия конфронтацията? Със сигурност не дисциплинарно. А във футбола Гуардиола обикновено не поставя лични проблеми пред това, което смята за най-полезно за отбора. Остава седмица за играта с Борнемут, достатъчно време всичко да се върне към нормалния си ход.

Лийдс де Биелса спечели

Лийдс Юнайтед победи Уигън с 2: 0 на гости през втория ден и при голова разлика е лидер на шампионата.

Реал Мадрид дебютира с победа

След тревожна предварителна подготовка, с неблагоприятни резултати и представяния, която бе добавена в последния момент от загубата на контузения Еден Азар (най-важното набиране), Реал Мадрид си даде почивка в дебюта в испанската лига, побеждавайки като гост Селта 3 на 1, с голове на Карим Бензема, Тони Кроос и Лукас Васкес; Лука Модрич беше изгонен. Други резултати в събота: Валенсия 1 срещу Реал Сосиедад 1, Майорка 2 срещу Eibar 1, Leganés 0 vs. Осасуна 1 (гол на аржентинеца Езекиел Авила) и Виляреал 4 срещу Гранада 4.