ЕДИН ОТ НАЙ-ГОЛЕМИТЕ БОКСЕРИ ПЕНСИИРА

Владимир Кличко се оттегля, след като постига 23 защити на световната титла, обявявайки се за втория световен шампион в тежка категория след Джо Луис, с 25 случая

Бившият световен шампион в тежка категория Владимир Кличко е решил да се пенсионира 40-годишен бокс. Украинският боксьор - със седалище в Германия - реши да не взема възможността да отмъсти на световния шампион Антъни Джошуа. Шампионът в тежка категория, който доминира в дивизията от началото на 21-ви век, окачва ръкавиците завинаги.

бокс

Владимир е роден в Семипалатинск, от Съветския съюз, син на съветски генерал и по-малък брат на бившия шампион в тежка категория и настоящ политик Витали Кличко. Младият Кличко се открои на своя аматьорски етап по бокс, като получи 134 победи в 140 битки и взе златен медал на олимпийските игри в Атланта деветнадесет и деветдесет и шест.

Как английска звезда се възползва от Мейуедър

Професионалният му дебют е на 11 ноември 1996 г. в Хамбург, същата вечер, в която по-големият му брат също се боксира. Спечели от KO до Фабиан Меца, точно като следващите му 16 битки. Той се изкачи бързо в световната ранглиста, докато в своята двадесет и пета битка се изправи срещу скалистите Чистота на Рос "Шефът". Украинецът очевидно печелеше по точки, но умората беше повече от очевидна, когато влезе в десетия кръг на битката, за който се съгласи на 12. Puritty оказа натиск върху Кличко и получи изпратете го на тепиха в края на рунда и техническото КО в единадесетия кръг. Това беше първото поражение на бъдещия голям шампион в тежка категория.

Завръщането беше трудно, но след десет последователни победи, всички от KO, след като беше провъзгласен за европейски шампион, той получи възможността да се изправи за първи път срещу настоящия световен шампион. Неговият съперник, Крис Бърд, Той не беше нито повече, нито по-малко от палача на по-големия си брат и настоящ световен шампион на WBO. Кличко доминираше в състезанието изпращане на Бърд два пъти до платното и отмъсти на брат си, като получи ясна победа с точки. Той защити титлата си пет пъти, докато се изправи срещу южноафриканеца Кори „Снайперистът“ Сандърс, на което експертите не дадоха шанс. Те сгрешиха, защото 35 секунди от края на първоначалния рунд, Сандърс нокаутира Кличко, който стана много трогнат и секунди по-късно отново ще бъде съборен. Шампионът завърши рунда на крака, но беше нокаутиран веднага след като започна вторият епизод.

Най-тежкото поражение в кариерата му

Кличко се завърна на ринга шест месеца по-късно и постигна две победи срещу забележителни съперници. По този начин той отново получи възможността да се бори за световното първенство на WBO, което Сандърс остави вакантно. Владимир се изправи срещу опасния американски перфоратор в Лас Вегас ‘Безмилостен’ Ламон Брустър, който изоставаше при залагането 7-1. Украинецът започна състезанието много активно, отбелязвайки първите кръгове, пращайки Брустър на тепиха в края на тримесечието. Кличко се опита да довърши опонента си в петата, но той падна и Брустър го хвана с огромно ляво плетене на една кука. Въжетата го спасиха от падането, но съдията му даде защитен брой при липса на 30 секунди от края на рунда. Беше много смислено и макар да стоеше на крака, с камбаната, която даваше края на нападението, той се спъна и падна на земята. Отне му толкова време да стане, че реферът реши да спре битката. Брустър току-що бе победил Кличко от технически нокаут срещу всички шансове и с три загуби от новия, младият Кличко спечели репутация, че има стъклена челюст.

Историческа битка в тежка категория на стадион "Уембли"

Верен на формата, Кличко не се отказва и две години по-късно отново предизвиква Крис Бърд, притежател на короната на Световната купа на IBF. Кличко спечели с лекота от KO в седмия кръг и успя да защити титлата си 18 пъти. Той се изправи срещу най-доброто от теглото си, над което доминираше със забележителна лекота. Като добави тези защити към тези от предишното си управление, Кличко постигна общо 23, обявявайки се за втория световен шампион в тежка категория с най-много защити в историята, зад Джо Луис който успя да го защити 25 пъти.

Падането на шампиона

Неговото управление в тежка категория приключи, когато той се изправи срещу Тайсън Фюри в Германия. Отново срещу всички шансове, но този път по точки, той бе победен от британците. Реваншът беше договорен, но проблемите на Фюри извън ринга оставиха Кличко без тази възможност.

Абсурдната възможност за незаконна атака на Макгрегър

Последната му битка и една от най-атрактивните в публичната му кариера беше на 29 април срещу непобедения шампион Антъни Джошуа на стадион "Уембли", преди 90 000 души. Кличко загуби от TKO в 11-ия кръг, но се справи страхотно. Джошуа го повали на пето място, а след това той успя да повали англичанина на шесто място. Битката беше спряна след още две падания от украинеца. Това беше горчиво поражение, защото На 40 години отново беше спечелено уважение на обществеността.

След 64 победи (53 KO’s) и 5 ​​загуби, Кличко е решил да не влиза повече на ринг. Публиката беше нетърпелива да види реванша с Джошуа, но на 40 години и след няколко битки това е повече от разбираемо решение. Един от великите бокс затваря ръкавиците, след като е провъзгласен за олимпийско злато и два пъти за световен шампион с 23 защити. Извън ринга Кличко има докторска степен по спортни науки и е активен сътрудник на ЮНЕСКО.

Кличкото те спазиха обещанието, което дадоха на майка си и никога не се е срещал на боксов ринг, въпреки че е получил множество оферти.