Сбогом Диего: Събуждането беше удължено до 19

Диего Армандо Марадона почина на 60-годишна възраст след декомпенсация в дома си в сряда, 25 ноември 2020 г.

През май 1978 г. Диего Армандо Марадона претърпя едно от най-големите разочарования в спортната си кариера. Сезар Луис Меноти, треньорът на националния отбор, го информира, че няма да бъде повикан да играе на Мондиала.

титла

Но както се казва, футболът винаги отмъщава. И Марадона го имаше: сам му го даде Флако Меноти, когато го носеше като флаг на Световното първенство за младежи в Япония през 1979 г. Реваншът беше пълен: там Аржентина, водена от самия Диего, стана шампион.

Марадона вече беше фигура в местната сфера. Страхотна фигура. Изпълненията му в Аржентинос Хуниорс му дадоха значката на европейски играч и той бе издирван от няколко от силите на този континент, като Барселона, клуб, до който ще стигне, след като премине през Бока.

Но през 1979 г. Диего имаше само една мечта: да спечели Световната купа. Винаги беше подчертавал, от много малък, че най-голямата му илюзия беше да играе Световна купа. Сега той имаше голямата възможност да го направи, дори да беше непълнолетният.

В това световно първенство албиселестеът показа, че ръката на Марадона е за важни неща: той спечели шестте изиграни мача, беше водещ голмайстор и по-малко победен гол.

И той имаше ефектна игра, която заслепи света. В Япония Марадона показа на света, че е различен играч. И имаше съюзник като Рамон Диас, образувайки страхотно дует за атака.

Аржентина беше част от Група 2 заедно с Индонезия, Югославия и Полша. В тази първа фаза те победиха Индонезия с 5: 0, Югославия с 1: 0 и Полша с 4: 1, като вкараха 10 гола и получиха един срещу.

Комфортната квалификация за четвъртфиналите постави на път Алжир, който завърши на второ място в група 1. Отборът на Меноти нямаше никакво състрадание в този случай, тъй като отбеляза 5: 0 и отиде на полуфиналите.

Уругвай изглеждаше по-престижен съперник, но класиката от Ривър Плейт остана в ръцете на Аржентина, след като спечели с 2 на 0.

На финала чакаше Съветският съюз, който победи Парагвай с дузпи на четвъртфиналите и след това победи Полша с 1: 0 на полуфинала.

Аржентина на Диего беше страхотен фаворит, но мачът започна неблагоприятно, тъй като европейците започнаха да печелят с 1: 0 с гол на Игор Пономарев. Изминаха 11 минути през второто полувреме и сякаш всичко се усложни.

Но Аржентина бързо го обърна: след 27 минути Уго Алвеш постави дузпата, Рамон Диас вкара 2 a1 на 30, а Марадона на 35, запечата окончателните 3 към 1.

Марадона беше изключителната фигура в това състезание и спечели Златната топка за изпълнението си. Това беше специално световно първенство: поради разликата във времето мачовете се играха на разсъмване в Аржентина.

Националният отбор имаше ефектен и обиден стил на игра, което не накара никой да се съмнява: всички станаха рано, за да видят как тези момчета блестят на Световната купа. Марадона командва играчи, които по-късно ще имат страхотна кариера, като Пеладо Диас (голмайстор на турнира), Хуан Симон, Хуан Барбас и Габриел Калдерон.

В цялото състезание Аржентина вкара 20 гола и получи само два. Диего вкара шест. И това изуми японците и света.