Лукас Окампос е герой от Севиля, като спира заплашителен изстрел на 95 минути. Снимка: EFE

лукас

Рядко един футболист може да бъде герой като голмайстор и вратар. Това е нещо много странно на кортовете и през повечето време се случва, когато вратар вкара дузпа, свободен удар или гол на час. Понякога обаче футболът има аномалии. Аржентинецът Лукас Окампос беше големият шампион на Севиля, като голмайстор и вратар. Халфът показа, че е от онези играчи на полето, които не се страхуват да бъдат вратари, когато ситуацията го оправдава.

Лукас Окампос вкара гола, който даде на Севиля победа с 1: 0 над SD Eibar, този понеделник, а след това се показа като вратар, който вече беше в състава. Аржентинецът сложи вратарски ръкавици, след като Томас Ваклик получи травма на лявото коляно в 95-ата минута.

Едно от най-добрите изпълнения в последно време, що се отнася до външни играчи като вратари, се случи малко след напускането на Ваклик. След вмъкване топката беше разиграна в района и падна на краката на Марко Дмитрович, вратар на Ейбар, който стреля по вратата. Лукас Окампос, сякаш беше консолидиран вратар, прикри удара и спаси победата на Севиля.

Вижте също: Петимата играчи с най-много мачове в историята на футбола

Въпреки че мнозина не са имали представяне като Лукас Окампос в ролята му на авариен вратар, това са петима страхотни играчи, които са били вратари поради нуждата от отборите си.

Рио Фердинанд, Манчестър Юнайтед: 2008

По това време и въпреки че не беше много фин централен защитник, беше трудно да си представим Манчестър Юнайтед отзад без суровостта на Рио Фердинанд. В мач срещу Портсмут обаче централният защитник трябваше да играе дълго време с вратар. В сблъсък на ФА Купа полякът Томаш Кущак беше изгонен, а Едвин ван дер Сар не беше на разположение. Точно като Лукас Окампос със Севиля, Фердинанд пое отговорността, след като Уейн Рууни се включи в доброволчеството. Централният защитник не можа да спре силното наказание на Съли Мунтари.

Джон Тери, Челси: 2006

За разлика от Лукас Окампос, капитанът на Челси и централният защитник не трябваше да се изявява като вратар. Тери обаче зае позицията поради сериозните контузии на вратарите Петр Чех и Карло Кудичини.

Алваро Арбелоа, отбор на Испания: 2013

Виктор Валдес беше контузен в приятелски мач срещу Южна Африка. Защитникът Алваро Арбелоа трябваше да влезе в червената врата. За щастие треньорът Висенте дел Боске заяви делегатите на ФИФА и успя да вкара Пепе Рейна като четвърта промяна.

Хари Кейн, Тотнъм: 2014

Нападателят и капитанът намериха за необходимо да поемат отговорност във вратата след спешен случай. Лорис беше изгонен, а Тотнъм бе равен на нулеви голове с Астерас Триполис в Лига Европа. Докато Лукас Окампос беше герой като вратар, Кейн беше злодей. Трагично не успя да спре свободното хвърляне.

Самюел Ето’о, Майорка: 2003

Лео Франко беше изгонен и Атлетик де Билбао можеше да наложи дузпа. Това беше лоша новина за Майорка. Самюел Ето’о, звездата на червените, пое поста вратар. Той не приличаше на Лукас Окампос в ролята на вратар и въпреки че Хосеба Етксеберия го вкара, камерунецът се превърна в един от големите полеви играчи, които бяха аварийни вратари.