• Facebook Messenger
  • Pinterest
  • Електронна поща
  • За печат

МАДРИД - Бразилецът Диего Хиполито, който подкрепи световното си господство на земята, и украинецът Александър Воробьов, победител на халки, предотвратиха абсолютното господство на Китай в първия ден на финалите на Световната купа по художествена гимнастика, която ще бъде оспорват в Мадрид.

съпротива

Джанг Хонгтао на кон с конец и при състезанията при жените Ченг Фей на земята и Хе Кексин на асиметрични донесоха добра доза качество на събитието, което затваря гимнастическия сезон и на което липсват многобройни фигури от първия ред.

Въпреки че финалите за купа по принцип събират осемте най-добри от всеки уред през последните два сезона, контузии, умора и оттегляне отвориха вратата за по-нискокачествените гимнастички, които тази събота само подчертаха разликата между добрите и най-добрите.

Диего Хиполито представи в Мадрид упражнението на пода, което би искал да направи преди четири месеца в Пекин, където падането в последния диагонал му коства медала.

Hypolito, двукратен световен шампион на това устройство, спечели Купата с изключителен резултат от 16 125, който на Игрите щеше да му спечели златния медал и който най-квалифицираните му съперници тук, японецът Koehi Uchimura (15 900), не можеше да достигне ., Олимпийско сребро в пълния конкурс, и израелецът Александър Шатилов (15 500).

При липсата на тримата олимпийски медалисти - китайският Цоу Кай, испанецът Гервасио Дефер и руснакът Антон Голоцуцков, които загубиха в последната минута - Хиполито се състезаваше спокойно и се наслаждаваше на упражненията си, към които той обеща да добави нови трудности през следващата година.

На конче с конец разликите в нивото между участниците бяха особено видими. Половината от гимнастичките трябваше да прекъснат упражнението заради грешки и беше почти достатъчно, за да не падне, за да се качи на подиума. Китаецът Джан Хонгтао спечели, като получи 16 375 за презентация, в която не спести затруднения.

Отзад останаха унгарският вицешампион Krisztian Berki (16 100) и австралиецът Prashanth Sellathhurai (16 025). Британецът Луис Смит, бронз в Пекин, беше четвърти (15 600).

Украинецът Александър Воробьов, европейски шампион по специалността, спечели на халки, командирован от историческа гимнастика, българинът Йордан Йовчев, който на 35 години все още е гладен за победа.

Воробьов направи защитен дисплей на най-твърдото устройство и беше награден с 16 275.

Йовчев, виртуоз на ринговете, който ускорява последните си дни в сервиза, повече от изпълни второто си място (16 150). Българинът е бил олимпиец пет пъти, с четири медала от игри, и е бил на всички световни или европейски подиуми на апарата от 2006 г.

Холандецът Юрий ван Гелдер (16 075), световен вицешампион в дисциплината, завърши подиума.

Венецуелският Регуло Кармона, панамерикански и южноамерикански шампион по специалността и който защитаваше титлата на Световната купа, този път не надхвърли петото място. Някаква неточност в пулса и малка крачка назад в началото направиха разликата с тези по-горе.

Двете женски събития се провеждаха от китайките.

Ченг Фей наложи своя опит и качеството си в скокове, устройство, в което тя е била трикратен световен шампион и в което печели бронз в Пекин. С резултат 15 050 тя предшества швейцарката Ариела Каеслин (14 912) и белгийката Ааге ван Валегем (14 425) в класирането.

Мексиканката Елза Гарсия, която беше на 22-ро място в световната класация по скокове и се класира за финала в Мадрид благодарение на оттеглянето на други гимнастички, се възползва от възможността и завърши четвърта (14 400).

В асиметричен вид имаше китайски дубъл, с победа за олимпийския шампион Хе Кексин над сънародника й Джиан Юян с необичайна разлика във всяко състезание в този спорт, което отдели 16 250 от първия от 15 700 от втория.

Японецът Коко Цуруми завърши почетното трио с 15 250.

Той Кексин, по-малко концентриран, отколкото в по-голямо състезание, направи двойното издание, което я направи известна, макар и в по-малка степен, и нейното очевидно качество беше достатъчно, за да вземе титлата и по този начин да завърши кръгъл сезон, в който тя е една от световните откровения за гимнастика.

Двете китайки, които завършиха тази събота първата и втората, бяха разследвани през август от МОК по подозрение, че не са били необходими 16 години, за да се състезават в игрите, без да е доказана нередност. И двамата бяха част от отбора, който беше провъзгласен за олимпийски шампион.

Сред останалите финалисти, бразилецът Даниеле Хиполито трябваше да слезе на земята два пъти във втората част на упражнението си и загуби всички варианти за медали, а украинката Анастасия Ковал участва в грандиозно падане, въпреки че възобнови упражнението без последствия освен лоша оценка.

Останалите пет финала ще се играят в неделя.