Преди да започне първата среща във Финалната четворка на Шампионската лига по футзал, имаше възможност да бъде даден испански финал. Изминалите пет часа (периодът от време, в който се играха двата квалификационни кръга) бяха достатъчни, за да отстранят двамата национални кандидати да играят споменатия финал от състезанието. Не може да бъде и то е, че след заслуженото елиминиране на Movistar Inter, заслуженото елиминиране на Barça Lassa (2-5).

барса

Имаше надежда, тъй като Inter Movistar, въпреки че нямаше добър сезон в редовния турнир, се появи в континенталното състезание като настоящ шампион срещу съперник, спечелил два поредни финала. За Барса беше по-трудно: той игра срещу Кайрат Албати, който никога не го е побеждавал, домакин на турнира и два пъти победител в европейското състезание. Но това не изглеждаше невъзможно, Барса е страхотен отбор, току-що беше обявен за победител в редовния сезон в Националната лига по футбол и имаше добра избирателна активност в Европа.

Отсъствието на Ферао, адмиралът на кораб, който без него се озова в придвижване, тежко натежа на каталунците. Този от Чапеко не можеше да играе, тъй като беше санкциониран. Барса загуби референтния си опорен пункт и го обвини по лош начин. Той не може да бъде обвинен, че не е опитал, но играч като Ферао, който фиксира защитниците по майсторски начин, носи зад гърба си мобилност на своите съотборници, която каталунците не можаха да намерят през цялата игра. Част от вината беше Андреу Плаза, който не можа да намери решения за отсъствието на бразилеца, освен да излезе, за да притисне съперническото поле, за да се опита да попречи на Хигуита да излезе да играе извън целта си.

Уменията на вратаря на Кайрат като играч са известни на всички в света на футзала. Треньорът на Барса беше обсебен от идеята да не остави съперника на 5 игра и забрави да предложи нещо в атака. Първата част мина добре. Въпреки 0: 0 на полувремето, чувствата бяха добри. Барса имаше повече възможности от своя съперник и само Хигуита и Лозано, които пропуснаха ясен един-на-един след добра кражба на топка от Жозелито, им попречиха да излязат напред на таблото.

Вероятно треньорът на куле би помислил, че планът му работи, така че подходът беше абсолютно същият след рестартирането. Проблемът дойде, когато веднага след като започна второто полувреме, иранецът Таеб, след загуба на топката от Жозелито, напредна към домакините на Финалната четворка. Казахстанците отстъпиха назад и изчакаха Барса без идеи да проникне в съперничащата врата. Те имаха всичко в своя полза, бяха напред на таблото, защитаваха се добре, Барса не предлагаше нищо в атака и обществеността в препълнена Алмати Арена ги носеше във въздуха. Трябваше само да изчакате и да опитате да убиете феновете на Барса с бърза контраатака. Въпреки че не се нуждаеха, Първата игра, в която Хигуита участва като играч, сложи топка отстрани на зоната на Барселона, измествайки каталунците, а Тейнан с мощен изстрел удари лявата греда, направи втората за Кайрат.

Играчите на Барса бяха отчаяни, бяха допуснали две грешки в защита и бяха допуснали два гола. Въпреки че проблемът всъщност не беше в защитата, която до втория гол беше вярна, проблемът е, че атаката му беше стерилна като евнух.. Единственото решение, което Барса намери за лошата си офанзивна ефективност, беше да отстрани вратаря-играч. Но не беше денят на Барса, нито на техния треньор, който не взе добро решение цял следобед. Кулесите тръгнаха отчаяно в търсене на целта, която ще ги вкара в играта, и когато той игра с един по-малко поради изгонването на Жозелито, който взе втория жълт за напълно ненужно действие (той попречи на казахстанско-бразилския вратар от сервиране), получи третото попадение в мача под формата на гол.

Това, което се случи в последните минути на срещата, беше потвърждението за потъването на каталунския кораб. Лозано се опита да намали водата, а дотогава изчезна в атака и се съсредоточи единствено върху отбранителна работа, маркирайки 3-1 и заглуши знамето. Имаше време и местните фенове го знаеха. Знаеха го и играчите на Кайрат, които отговориха на гола на Лозано, като победиха гола в следващата игра. Барса, която все си мислеше, че е възможно да се стигне до пристанище на живо, продължи да гребе, докато Диего направи 4-2. Но беше безполезно. Малко след като Кайрат отбеляза крайното 5-2. Корпусът на кораба имаше повече дупки, отколкото изглеждаше и водата продължаваше да навлиза, докато не го отнесе на дъното на морето.